» Italvibras vibrasyon motorları
» Rosta kauçuk süspansiyon elemanlar
   
Anasayfa Hakkımızda Ürünler Uygulamalar Tanıtım Haberler İnsan kaynakları Bize Ulaşın
Ürün tanıtım sayfaları - Elek&Besleyici süspansiyon uygulamaları

Diğer uygulama resim grupları:

Diğer uygulama resimleri sayfasına gitmek için tıklayınız. Diğer uygulama resimleri sayfasına gitmek için tıklayınız. Diğer uygulama resimleri sayfasına gitmek için tıklayınız.

Rosta elek ve besleyici süspansiyonları vibrasyon motorları ile çalıştırılan sarsak elek ve besleyicilerde kullanılan geleneksel çelik spiral yaylara modern bir alternatiftir. Rosta salınım elemanları elek ve besleyicilerde
Yüksek vibrasyon izolasyonu sağlayarak enerjinin sistemde kalması
Yanal hareketlere izin vermemesi
Montaj kolaylığı
gibi özelliklerinden dolayı yaygın olarak kullanılmaktadır.
Rosta elek ve besleyici süspansiyonları 5 kg - 2,000 kg aralığındaki geniş bir taşıma kapasitesi ile her ölçüdeki elek ve besleyicide kullanılabilmektedir. AB ve AB-D tipleri standart yaylara bir alternatif teşkil ederken AU-DO tipi iki katlı eleklerde ekstra sessiz çalışma ve yüksek vibrasyon izolasyonu sağlamaktadır.
Rosta elek ve besleyici süspansiyonlarının başlıca avantajları:
Montajı kolaydır. Parçaların üzerindeki cıvata delikleri sayesinde zemine ve makine şasesine kolayca monte edilebilir. İlave destek, flanş, işçilik vb. maliyetleri sıfırlanır.
Uzun ömürlüdür. Yaklaşık 8 sene kullanım ömrü vardır.
Yüksek izolasyon sağlar. Parçaların düşük doğal frekans değerleri sayesinde %98'in üzerinde vibrasyon izolasyonu sağlayarak hem zemini titreşimden korur hem de enerjinin makine üzerinde kalmasını sağlar.
Sessiz çalışır. Metal-metal teması olmadığından dolayı çok sessizdir.
Korozyon mukavemeti yüksektir. Parçaların metal kısımları hareket etmediğinden dolayı iç ve dış sürtünmeye, dolayısıyla aşınmaya maruz kalmaz.
Anlık aşırı yüklemeye, darbeye dayanıklıdır. Makinenin ilk yüklemesinde anlık olarak etki edebilecek kuvvetlerde nominal kapasitenin 3 katına kadar taşıma kapasitesine sahiptir.
Yanal hareketlere izin vermez. Rosta parçalar tasarımları gereği yanal hareketlere izin vermez. Bu sayede makinelerin duruş ve kalkış esnasında rezonans seviyeden geçişi çok daha stabil ve kısa süreli olur.
Eğimli çalışmaya uygundur. Süspansiyon parçalar makineye cıvatalar ile sabitlendiğinden dolayı eğimli, engebeli zeminlerde ve mobil eleklerde rahatlıkla kullanılabilir.

AB tipi salınım elemanları vibrasyonlu makinelerin şase bağlantılarında geleneksel çelik spiral yaylara modern bir alternatif olarak kullanılır.

Tasarımları gereği yanal harekete izin vermemeleri, dinamik kuvvetlerin hareket yönüne yönlendirilmesini ve yaylara nazaran çok daha kararlı ve istenen yönde lineer bir hareket sağlar. Bu sayede, duruşta ve kalkışta sistemin rezonanstan geçişi çok daha kolay ve problemsiz olur.

Sahip oldukları düşük doğal frekans değerleri (2.2 Hz.' e kadar) titreşim izolasyonun kalitesinin maksimum olmasını sağlar. Bu sayede sisteme verilen enerjinin mümkün olan maksimum düzeyde sistemde kalması, enerji tasarrufu ve stabil çalışma sağlanmış olur.

İç parçalar AB 15 - AB 45 arasındaki tipler için aluminyum profil, AB 50 ve AB 50-2 için ise sferodökümden imal edilmiştir. Tüm AB serisi modellerinin paslanmaz çelik (AISI 304) versiyonları mevcuttur.

AB-TWIN tipi salınım elemanları temel karakteristik anlamında AB serisi ile aynıdır. 50 TWIN VE 50-2 TWIN tipleri modüllerin ikili paralel bağlantısı sonucunda iki kat daha fazla yük kapasitesine sahiptir. TWIN tipleri AB 50 ve 50-2 ile aynı geometrik yapıya ve doğal frekansa sahip olduklarından dolayı makinanın aynı ucunda birlikte kullanılabilirler. AB TWIN'ler sferodükümden imal edilmiştir ve makine şasesine civata delikleri vasıtası ile ilave bir parça gerektirmeden bağlanabilirler.

AB-D tipi salınım elemanları tüm salınım elemanları arasında en hesaplı olanıdır. Yapı itibariyle AB ve AB TWIN tiplerine benzer salınım karakteristiklere sahiptir. AB tiplerine göre daha kısa bağlantı kollarına sahip olduğundan dolayı aynı ebattaki bir AB'ye göre daha fazla yük kapasitesine sahiptir. Modüllerin seri bağlanmasından dolayı düşük doğal frekanslara sahiptir fakat kolların kısa oluşundan dolayı AB'ler kadar düşük frekanslara sahip değildirler (Minimum 3.2 Hz). Bu frekans değeri de 1000 devirli bir sistemde kullanıldığında %95 gibi bir titreşim izolasyonu sağlar. Bütün Rosta serisi gibi AB-D tipi elemanlar da yanal harekete izin vermez ve istenen yönde kararlı bir hareket sağlarlar. Bağlantıları üzerindeki deliklerden civatalar ile yapılır. AB-D 18 den AB-D 45 e kadar olan tipler aluminyum profilden, AB-D 50 tipi sfero dökümden imal edilmiştir.

AU-DO tipi salınım elemanları yüksek salınım sağlayan iki hazneli sarsak konveyörler için tasarlanmıştır. Bu tip sarsak konveyörler zemine çok düşük bir kuvvet uyguladıklarından dolayı asma tavan, iskele gibi alanlarda rahatlıkla kullanılabilirler. Yüksek yay sabitine sahip olan AU-DO elemanlar aynı zamanda tekli serbest salınım sistemlerinde de kullanılabilir. Bu sayede basit bir dizayn ile yüksek hızlı bir konveyör elde edilmiş olur. AU-DO salınım elemanları krank mili ile çalıştırılan sistemlerde kullanıldığı zaman hem açısına göre yönü belirleyen kılavuz, hemde yay görevi görürler.

ABAB-TWINAB-D
AU-DO


  Elek süspansiyonları broşürü (görüntülemek için tıklayınız)

İLGİLİ UYGULAMA GÖRÜNTÜLERİ
Spiral yay - Rosta AB karşılaştırması (1/2)
Spiral yay - Rosta AB karşılaştırması (2/2)
Maden eleğinde Rosta AB uygulaması
20t susuzlandırma eleğinde Rosta AB-D uygulaması
Çakıl eleğinde Rosta AB uygulaması
Besleyici askı elemanı olarak Rosta AB
Gıda sektöründe Rosta AB