» Italvibras vibrasyon motorları
» Rosta kauçuk süspansiyon elemanlar
   
Anasayfa Hakkımızda Ürünler Uygulamalar Tanıtım Haberler İnsan kaynakları Bize Ulaşın
Ürün tanıtım sayfaları - Kayış gergi uygulamaları

Diğer uygulama resim grupları:

Diğer uygulama resimleri sayfasına gitmek için tıklayınız. Diğer uygulama resimleri sayfasına gitmek için tıklayınız. Diğer uygulama resimleri sayfasına gitmek için tıklayınız.

Rosta gergi kolları kayışla güç aktarımı yapılan sistemlerde
Kayış gerginliğinin istenilen düzeye ayarlanması
Zamanla oluşan kayış uzamasının otomatik olarak telafi edilmesi
amaçları ile yaygın olarak kullanılmaktadır.
Rosta kayış gergi kollarının standart SE tipi, önden cıvatalı SE-F tipi, paslanmaz tip olan SE-I, bumerang tipinde olan SE-B ve kasnaklı olan KSE tipi olmak üzere 5 ana modeli mevcuttur. Kayış gerdirme işlevi için KSE haricindeki modellerle birlikte R tipi rulmanlı silindir kullanılmaktadır.
Gergi kollarının başlıca avantajları:
Bakım gerektirmez. Avare kasnak kullanımında olduğu gibi zaman içerisinde yeniden ayar gerektirmez.
Uzun ömürlüdür. Yaklaşık 10 sene kullanım ömrü vardır.
Sabit gerginlik sağlar. Zamanla oluşan kayış uzamasını telafi ederek stabil çalışma sağlar.
Sessiz çalışır. Metal-metal teması olmadığından dolayı çok sessizdir.
Montajı kolaydır. Tek cıvata ile kolayca monte edilir.
Aşınmayı azaltır. Kayışın uzamasından kaynaklanan kaymayı ve dolayısıyla aşınmayı azaltır.
Korozyon mukavemeti yüksektir. Parçaların metal kısımları hareket etmediğinden dolayı iç ve dış sürtünmeye, dolayısıyla aşınmaya maruz kalmaz.

SE serisi gergi kolları zincir ve kayış sistemlerinde sıkça kullanılan standart parçalardır. Yüksek elastikiyete sahip doğal kauçuk esaslı elastomerik malzemeden –40°C ve +80°C sıcaklık aralığında çalışmaya uygun olarak imal edilmiştir.

SE-G tipi çinko kaplamalı çelikten imal edilmiştir ve korozyona daha dayanıklıdır. Bu sayede açık alanlarda rahatlıkla kullanılabilir. Kauçuk bileşiminde yağa dayanıklı sentetik katkı malzemesi bulunmakta olup, dişli kutuları ve krank milleri gibi yoğun yağ ihtiva eden ortamlar için daha uygun bir seçimdir.

SE-W tipi gergi elemanı kauçuk bileşiminde ısıya dayanıklı elastomerik katkı malzemesi içerir. Standart tipten farklı olarak, +80°C , +120°C sıcaklık aralığında (dizel motor kayışlarında, kurutucularda, sıcak ortamlardaki kayış raspalarında) kullanılmak üzere geliştirilmiştir. Elastomerik bileşenlerin özelliklerinden dolayı, gerdirme kuvveti SE ve SE-G tiplerine göre %40 daha düşüktür.

SE-F tipi gergi kolları SE tiplerinin monte edilemediği yerlerde önden bağlantı yapılmasına olanak sağlamak üzere tasarlanmıştır. Kauçuk kalitesi, gergi basıncı, malzeme ve yüzey koruması SE tipi ile aynıdır. Sabitleme civatası ve yuvası çinko kaplamadır.

SE-I tipi gergi kolları paslanmaz çelikten dört tip olarak imal edilir. SEI 15, 18, 27 tiplerinin yuvası döküm, SEI 40 (SE 38 eşdeğeri) tipinin yuvası kaynaklıdır. Paslanmaz çelik kaliteleri DIN 1.4301 ve AISI 304 normlarına uygundur. Bu gergi kolu modelleri özellikle gıda endüstrisi ve kimyasal proses teknolojileri gibi sektörler için tasarlanmıştır.

SE-B tipi gergi kolları uzun zincirli sistemlerdeki sarkmaları telafi etmek için kullanılır. Eğimli iki kolu bulunan bumerang modeli, iki dişlisi ile üç kat daha verimli uzama telafisi sağlar.

KSE tipi, SE tipi gergi kollarının çelik bir makara mili eklenerek modifiye edilmiş modelidir. Tekli, ikili, üçlü gri döküm rulmanlı makara tipleri mevcuttur. SPZ, SPA ve SPB tipi V-kayışlar için uygundur.

R tipi gergi silindirleri yüksek kalite endüstriyel plastikten imal edilir ve iki adet kendinden yağlamalı 2 Z tipi bilyalı rulman ihtiva eder.

SESE-FSE-I
SE-BKSER


  Kayış gergi broşürü (görüntülemek için tıklayınız)

İLGİLİ UYGULAMA GÖRÜNTÜLERİ
Rosta kayış gergi kolu animasyonu
Ahşap sektöründe kayış gergi uygulaması